Sazinies ar mums


Nekustamā īpašuma veids:

Tiesiskais statuss:



Ugunsdrošības Noteikumi Nr. 238

Iepazīstieties ar Ugunsdrošības Noteikumiem Nr. 238, kas nosaka prasības un procedūras, lai nodrošinātu drošu būvju, skursteņu un visu ar ugunsdrošību saistīto objektu ekspluatāciju. Šie noteikumi, izdoti saskaņā ar Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likumu un Ministru kabineta 2016. gada 19. aprīļa noteikumiem Nr. 238, ir veidoti, lai:

  • Novērstu ugunsgrēku izcelšanos un veicinātu efektīvu ugunsdzēšanu,
  • Aizsargātu cilvēku dzīvību un īpašumu, neatkarīgi no objekta veida un atrašanās vietas,
  • Nodrošinātu būvju un infrastruktūras atbilstību drošības prasībām.

Vispārīgā Pārskata Sadaļa

Šie noteikumi nosaka vispārējās prasības, kas jāievēro gan fiziskajām, gan juridiskajām personām. Galvenie mērķi ir:
- Veicināt savlaicīgu ugunsgrēku novēršanu un, ja tas tomēr notiek, ātru un efektīvu dzēšanu.
- Definēt būtiskus terminus, piemēram, “atbildīgā persona”, “būvobjekts”, “daudzdzīvokļu objekts” un “elektroinstalācija”, kas palīdz pareizi interpretēt prasības.

Šajā sadaļā tiek izklāstītas arī vispārīgās prasības attiecībā uz objektu, teritoriju un to inženiertehnisko sistēmu uzturēšanu, lai mazinātu risku ugunsgrēka izcelšanai.

Terminoloģijas Pamatprincipi

Lai būtu vieglāk orientēties noteikumu saturā, šeit ir paskaidrojumi dažu svarīgu terminu nozīmei:
- Atbildīgā persona: Tā persona, kas saskaņā ar Ugunsdrošības likumu ir pilnvarota nodrošināt, ka noteikumi tiek ievēroti.
- Būvobjekts un daudzdzīvokļu objekts: Jebkura veida būves vai teritorijas, kurās tiek veikti būvdarbi un kas prasa īpašu ugunsdrošības apsvērumu.
- Elektroinstalācija: Zemsprieguma sistēmas daļa, kas ir svarīga drošai enerģijas pārvaldībai un jāuztur atbilstoši noteiktajām prasībām.

Šie termiņi palīdz precīzāk izprast, kādi ir noteikumu mērķi un kā tie ietekmē praktisko ugunsdrošības risinājumu īstenošanu.

Galvenās Ugunsdrošības Prasības

Šie ugunsdrošības noteikumi ir izstrādāti, lai:

  • Izveidotu drošu infrastruktūru: Būves materiāliem, konstrukcijām, dūmvadiem un ventilācijas sistēmām ir jābūt uzstādītiem tā, lai tie novērstu ugunsgrēka risku.
  • Nodrošinātu efektīvu evakuāciju: Ir jāizstrādā un jāuzstāda evakuācijas plāni, kas iekļauj skaidri redzamas ceļa zīmes, ieejas, kāpnes un evakuācijas izejas.
  • Uzturētu tehnisko stāvokli: Objektiem un to sistēmām regulāri veic tehniskās pārbaudes, tīrīšanu un remontdarbus, lai novērstu bojājumus un nodrošinātu drošu ekspluatāciju.

Piemēram, skursteņiem un dūmvadiem tiek noteiktas konkrētas tīrīšanas frekvences un tehniskās pārbaudes intervāli, lai novērstu sodrēju un kreozota uzkrāšanos, kas var radīt ugunsgrēka risku.

Ar šo visaptverošo pieeju tiek veicināta ne tikai droša objektu ekspluatācija, bet arī maksimāla cilvēku drošība, novēršot ugunsgrēku izcelšanos un nodrošinot ātru reaģēšanu, ja tā tomēr notiek.

Droša Infrastruktūra

Būvju materiāli un konstrukcijas

  • Materiālu kvalitāte: Būvniecībā tiek izmantoti tikai ugunsdroši materiāli, kas atbilst noteiktajiem standartiem un normatīviem. Tas nozīmē, ka dūmvadi, jumti, sienas un citas būves daļas ir jāizvēlas ar īpašu uzmanību, lai tās spētu atturēt vai novērst ugunsgrēka izplatību.
  • Konstrukciju izpilde: Uzstādīšana tiek veikta profesionālu meistaru rokās ar stingru kontroles procesu, kas ietver regulāras pārbaudes un apkopi. Tas nodrošina, ka visas konstrukcijas paliek stabilas un nekavējoties tiek novērsti bojājumi.

Inženiertehniskās sistēmas

  • Dūmvadi un ventilācijas sistēmas: Šīm sistēmām jābūt uzstādītām tā, lai tās nepieļautu ne tikai dūmu noplūdi, bet arī ļautu vieglu un ātru evakuāciju gadījumos. Regulāra tīrīšana un tehniskās pārbaudes ir būtiskas, lai novērstu sodrēju un kreozota uzkrāšanos.
  • Uzstādīšanas standarti: Sistēmu uzstādīšana ir jāveic saskaņā ar visiem normatīvajiem aktiem un būvnormatīviem, lai nodrošinātu maksimālu drošību un efektivitāti.

Efektīva Evakuācija

Evakuācijas plāni un ceļa zīmes

  • Evakuācijas plāna izstrāde: Katram objektam ir jāizstrādā detalizēts evakuācijas plāns, kurā iekļauti visi nepieciešamie ceļa zīmju norādījumi, ieejas, kāpnes un evakuācijas izejas. Plānam jābūt skaidram un viegli saprotamam visiem objekta lietotājiem.
  • Zīmju izvietojums: Ugunsdrošības zīmes ir jānovieto stratēģiskās vietās – pie ieejām, koridoriem, kāpnēm un evakuācijas ceļos. Šīm zīmēm jābūt atbilstoši izstrādātām un redzamām, lai tās spētu efektīvi norādīt drošu ceļu evakuācijai.

Apgaismojums un norādes

  • Apgaismojums evakuācijas ceļos: Nodrošiniet, ka evakuācijas ceļi ir labi apgaismoti ar pastāvīgu vai automātisko avārijas apgaismojumu. Tas ir īpaši svarīgi naktī vai vāju apgaismojuma gadījumos.
  • Multivalodīgas norādes: Ja objekts izmantošanas mērķis ir plaša auditorija, evakuācijas plāni un ceļa zīmes var būt papildinātas ar informāciju vairākās valodās, lai nodrošinātu, ka visi lietotāji var ātri un efektīvi reaģēt.

Tehniskā Uzturēšana

Regulāras pārbaudes un apkope

  • Tehniskā pārbaude: Objektiem un to sistēmām regulāri veic detalizētas tehniskās pārbaudes, lai nodrošinātu, ka visi ugunsdrošības elementi darbojas nevainojami. Pārbaudes ietver visu – no dūmvadiem un jumtiņiem līdz elektroinstalācijai un ventilācijas sistēmām.
  • Preventīvie remontdarbi: Ja tiek konstatēti bojājumi vai novirzes no normatīvajiem standartiem, nekavējoties tiek veikti preventīvie remontdarbi. Tas palīdz novērst potenciālus riskus un saglabāt sistēmas optimālā stāvoklī.

Dokumentācija un sertifikācija

  • Akta dokumentācija: Katrs tehniskais darbs tiek dokumentēts ar detalizētiem akta dokumentiem. Šie akti ietver informāciju par veiktiem darbiem, izmantotajiem materiāliem, kā arī par visiem novērojumiem un ieteikumiem.
  • Sertifikāti un atbilstība: Uzstādītajiem un uzturētajiem sistēmu elementiem jābūt sertificētiem saskaņā ar starptautiskajiem un nacionālajiem standartiem. Tas nodrošina, ka visi komponenti ir droši un efektīvi.

Praktiskie Pasākumi un Kontroles Mehānismi

Noteikumi paredz, ka:
- Regulāras pārbaudes un apkope: Tiek veikta regulāra visaptveroša pārbaude un tehniskā apkope gan būvobjektos, gan inženiertehniskajās sistēmās.
- Dokumentācija: Katram darbam, piemēram, dūmvadu tīrīšanai, elektroinstalācijas pārbaudēm un ugunsdzēsības aparātu tehniskajai apkopes veikšanai, jābūt noformētam atbilstošam akta dokumentam. Šie akti ietver detalizētu informāciju par objektu, izmantotajiem materiāliem un veiktajām darbībām.
- Zīmes un signalizācija: Objektiem un teritorijām jābūt aprīkotiem ar ugunsdrošības zīmēm, kas sniedz skaidru un viennozīmīgu informāciju par evakuācijas ceļiem, ugunsdzēsības līdzekļu atrašanās vietām un citiem svarīgiem aspektiem. Zīmes tiek izstrādātas saskaņā ar noteiktiem minimālajiem izmēriem un krāsu prasībām, lai tās būtu viegli uztveramas.

Šie pasākumi kopā veicina objektu drošību un palīdz nodrošināt, ka katrs elements – no būvniecības materiāliem līdz ugunsdzēsības iekārtām – darbojas saskaņā ar stingriem standartiem.

Kā Noteikumi Nodrošina Drošību

Lai saprastu, kā Ugunsdrošības Noteikumi Nr. 238 darbojas praktiski, ir svarīgi atzīmēt sekojošo:
- Normatīvo Aktu Pielietojums: Noteikumi ir izstrādāti, lai atbilstu starptautiskajiem standartiem un normatīvajiem aktiem, kas regulē ugunsdrošību, un tie tiek pastāvīgi atjaunināti, ņemot vērā jaunākās tehnoloģijas un pieredzi.
- Atbildības Sadale: Katram objekta īpašniekam un atbildīgajai personai ir noteikts uzdevums – nodrošināt, lai visi drošības pasākumi būtu ievēroti un regulāri pārbaudīti.
- Preventīvie Pasākumi: Arī preventīvie pasākumi, piemēram, regulāras sistēmas pārbaudes, evakuācijas plānu izstrāde un ugunsdrošības instruktāža, ir neatņemama daļa no noteikumu īstenošanas. Tie palīdz mazināt ugunsgrēku risku un sagatavot lietotājus rīkoties pareizi krīzes situācijās.

Lai rezumētu, Ugunsdrošības Noteikumi Nr. 238 ir visaptverošs dokuments, kas regulē visu – no būvniecības un tehnisko iekārtu uzstādīšanas līdz ikdienas uzturēšanas pasākumiem –, lai nodrošinātu drošu vidi mūsu mājokļos un publiskajos objektos.

Saite uz likumu
Atpakaļ uz Dokumentu lapu